Zašto Abhishek ne mari za Marshmallow i novije slatkiše?

O Android stvarima, custom ROMovima i sl.

Zašto Abhishek ne mari za Marshmallow i novije slatkiše?

PostPostao/la dakok » Čet ožu 31, 2016 11:53 am

dakok
Site Admin

Re: Zašto Abhishek ne mari za Marshmallow i novije slatkiše?

PostPostao/la stormchaser » Čet ožu 31, 2016 5:14 pm

Realno, zvanični apdejti Androida zaista jesu skup aplikacija/inovacija/fora i fazona pokupljenih sa nezvaničnih i custom romova. Najgluplje bi bilo da izađe bilo koji novi Android "radi reda" a da od novosti donese samo nove grafičke teme, wallpapere i podršku za bežično punjenje ili neki sličan gimmick. Sve se manje trude da optimizuju sisteme za uređaje sa 512 mb/1/2gb rama, nastojeći da prilagode Android novim i skupljim uređajima kako bi 3 i 4 gb rama uz jak cpu postali standard. Ovdje je Apple dosta pošteniji, jer daje apdejte istovremeno za uređaje sa 512mb/1/2gb rama, a OS je optimizovan da ne jede bateriju ni ostale resurse. Puno je teže to postići na Androidu zbog velikog broja raznih proizvođača telefona, ali je community jak i sistem je otvoren, nasuprot Appleovog (isključujući jailbreak kao alternativu).
stormchaser

PostPostao/la danko » Čet ožu 31, 2016 8:25 pm

stormchaser napisao:Realno, zvanični apdejti Androida zaista jesu skup aplikacija/inovacija/fora i fazona pokupljenih sa nezvaničnih i custom romova. Najgluplje bi bilo da izađe bilo koji novi Android "radi reda" a da od novosti donese samo nove grafičke teme, wallpapere i podršku za bežično punjenje ili neki sličan gimmick. Sve se manje trude da optimizuju sisteme za uređaje sa 512 mb/1/2gb rama, nastojeći da prilagode Android novim i skupljim uređajima kako bi 3 i 4 gb rama uz jak cpu postali standard. Ovdje je Apple dosta pošteniji, jer daje apdejte istovremeno za uređaje sa 512mb/1/2gb rama, a OS je optimizovan da ne jede bateriju ni ostale resurse. Puno je teže to postići na Androidu zbog velikog broja raznih proizvođača telefona, ali je community jak i sistem je otvoren, nasuprot Appleovog (isključujući jailbreak kao alternativu).

Dobro cijela mašinerija hardwarea i softwarea (nebitno PC, PS, mobiteli andoid, iOS, Windows) se zasniva u sprezi ismeđu proizvođača prvog navedenog i drugog navedenog. Dakle rade se aplikacije i igre koje zahtijevaju veću hardwaresku podršku ne bi li se lakše pronašao kupac za novu robu, i to je tako odkad znam za sebe, odkad sam se susreo sa prvim PC-em početkom 90-ih, jer realno gledajući PC star 10-15 godina može zadovoljiti sve potrebe jedne NASA-e, a kamo li neće običnog korisnika. Ista stvar je i sa mobitelima, samo je razlika kod androida šta on fura đir kao u osobnih, prijenosnih i inih računala, sa umjerenom cijenom, ali uz relativno kratku fluidnost (ovisi, i tu imamo donje, srednje i gornje razrede), dok to apple odmah u startu masno naplati, ali garantira dužu fluidnost. Microsoft pliva tu negdje između i ako ćemo realno rezonirati daje najviše za najmanje novca, tu me nitko ne može razuvjeriti jer za 1000 kn nećeš imat bolje specifikacije i fluidnost!
A sada je pitanje naše osobnosti, tj. volimo li svako godinu, godinu i po novi mobitel, ili ćemo iphone razvlačiti par godina. Oni koji ne čitaju forum i kupuju mobitel zbog statusnog simbola ne ulaze u ove skupine, a i ne čitaju ovakve forume.
Moj izbor je android, bio i ostao (mada mi je Windows phone ozbiljno zapeo za oko i to na običnoj Lumiji 520).

I da, za kraj tu i tamo se znalo dogoditi da software kaska za razvojem hardwarea, pa se zbog toga izmišljaju razni problemi i nadogradnje ne bi li se i na taj način poguralo umjetno kupovanje boljeg hardwarea, u ovom slučaju mobitela, umjesto da se optimizira postojeće.
danko

PostPostao/la stormchaser » Čet ožu 31, 2016 10:23 pm

Ja razvlačim iPhone 5 i ponekad uzmem nekog Android kineza čisto da ga testiram pa prodam dalje, ili ga zadrže ukućani. Rijetko mi je neki ostao u rukama preko 6 mjeseci, i zaista su OK za odnos cijene i kvaliteta. Apple zaista neopravdano skupo prodaje svoje uređaje i zatvoren im je sistem, ali bar znaš da svaki sljedeći update softvera zaista donosi neke izmjene na bolje ili inovacije, a ne samo šarene teme i nove wallpapere.
stormchaser

Vrati se na: Android OS i ROMovi