Quadcopter, hexacopter, bespilotna letljelica ili dron

Mjesto za diskusiju o raznim napravicama koje volimo zbog privlačnog omjera kvalitete i cijene

Quadcopter, hexacopter, bespilotna letljelica ili dron

PostPostao/la SuhiJr » Uto tra 26, 2016 8:07 am

Ovak ljudi da li tko ima neku bespilotnu letjelicu? Kakva su iskustva?

Ja razmišljam o nabavci nekog po mogucnosti s kamerom ili da ima nosac za kameru tripod konektor (npr. za SJ4000) ili sl, pa da cujem vaša mišljenja.
SuhiJr

Re: Quadcopter, hexacopter, bespilotna letljelica ili dron

PostPostao/la stormchaser » Uto tra 26, 2016 11:17 pm

Par prijatelja ima dronove za nošenje profi fotoaparata, one velike. Skupo platili, ali višestruko otplatili. Imaj na umu da će EU uskoro tražiti registar vlasnika dronova, ili ga već ima napravljenog i obavezuje da se svi vlasnici prijave. Ja sam imao takve namjere "before it was cool", sa helikopterom na daljinsko upravljanje ali nije mogao puno ponijeti u zrak, samo mob, te je bio slab sa dužinom letenja, cca 5-10 min i ćao.
stormchaser

PostPostao/la defcon1 » Sri tra 27, 2016 12:05 am

U svakom slučaju trebaš znati da je u Hrvatskoj na snazi "Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova".
http://www.ccaa.hr/hrvatski/novosti_7/o ... plova_628/

Tu pak piše svašta nešto, a ovo bi bio FAQ:
http://www.ccaa.hr/hrvatski/faq-uas_377/

Uglavnom svaka letjelica kadra proizvesti energiju veću od 79J spada pod ovaj pravilnik i mislim da bi tako nešto na što ti ciljaš svakako bilo u toj kategoriji.
Primjer izračunavanja energije za globalno ultrapopularni DJI Phantom 3 je u dole, a na osnovu njega se da otprilike shvatiti da pod pravilnik neće spadati uglavnom modeli u kategoriji igrački za kućnu upotrebu.
Kako mogu izračunati energiju bespilotnog zrakoplova?

Primjer:

Operativna masa bespilotnog zrakoplova DJI Phantom 3 iznosi 1.28 kg

Brzina u horizontalnom letu za DJI Phantom 3 iznosi 16m/s

Ek = mv2 /2 = 1.28 x 162 /2 = 163,84J

Visina leta 20m

Ep = mgh = 1.28x9.81x20 = 251,12 J

S obzirom da bespilotni zrakoplov može postići energiju veću od 79J, primjenjuju se odredbe Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova.
defcon1

PostPostao/la SuhiJr » Sri tra 27, 2016 7:30 am

stormchaser napisao:Par prijatelja ima dronove za nošenje profi fotoaparata, one velike. Skupo platili, ali višestruko otplatili. Imaj na umu da će EU uskoro tražiti registar vlasnika dronova, ili ga već ima napravljenog i obavezuje da se svi vlasnici prijave. Ja sam imao takve namjere "before it was cool", sa helikopterom na daljinsko upravljanje ali nije mogao puno ponijeti u zrak, samo mob, te je bio slab sa dužinom letenja, cca 5-10 min i ćao.

Ak je samo mob mogo ponjet onda je to dost dobro i mogo ponjet. 10 min bi bilo sasvim ok, kolko vidim ovi budget frendly dronovi na recenzijama se krecu od 5-6 pa do 12 minuta. Ja bi dao do nekih 50-ak € za neki dron na kojeg bi mogo zakacit SJ4000.

@defcon1
hvala na info
SuhiJr

PostPostao/la dakok » Sri tra 27, 2016 8:06 am

defcon1 napisao:U svakom slučaju trebaš znati da je u Hrvatskoj na snazi "Pravilnik o sustavima bespilotnih zrakoplova".
http://www.ccaa.hr/hrvatski/novosti_7/o ... plova_628/

Tu pak piše svašta nešto, a ovo bi bio FAQ:
http://www.ccaa.hr/hrvatski/faq-uas_377/

Uglavnom svaka letjelica kadra proizvesti energiju veću od 79J spada pod ovaj pravilnik i mislim da bi tako nešto na što ti ciljaš svakako bilo u toj kategoriji.
Primjer izračunavanja energije za globalno ultrapopularni DJI Phantom 3 je u dole, a na osnovu njega se da otprilike shvatiti da pod pravilnik neće spadati uglavnom modeli u kategoriji igrački za kućnu upotrebu.
Kako mogu izračunati energiju bespilotnog zrakoplova?

Primjer:

Brzina u horizontalnom letu za DJI Phantom 3 iznosi 16m/s

Ek = mv2 /2 = 1.28 x 162 /2 = 163,84J

Visina leta 20m

Ep = mgh = 1.28x9.81x20 = 251,12 J

S obzirom da bespilotni zrakoplov može postići energiju veću od 79J, primjenjuju se odredbe Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova.

Pozdrav defcon !

Dakle, ako bi računali da je brzina letjelice manje-više ista, masa s teretom (?) ne bi trebala prelaziti oko 600g kad bi htjeli ostati "izvan" pravilnika.
Za Ep bi bila masa max 400g.
?
dakok
Site Admin

PostPostao/la defcon1 » Sri tra 27, 2016 9:47 am

dakok napisao:Dakle, ako bi računali da je brzina letjelice manje-više ista, masa s teretom (?) ne bi trebala prelaziti oko 600g kad bi htjeli ostati "izvan" pravilnika.
Za Ep bi bila masa max 400g.
?

Da, i ta masa bi bila max za drugu formulu koja govori o brzini slobodnog pada, pa rekao bih čak općenito da sve preko 400g možemo smatrati da spada pod pravilnik.
Za slabije modele možeš računati da ne razvijaju brzinu iz primjera 16m/s što preračunato ispada 57.6km/h.
Manji model tipa ovoga sigurno ne razvija toliku brzinu, ali koliko vidjeh isticanje max brzine u specifikacijama pojedinog modela na tržištu nije baš uobičajena praksa što nam komplicira situaciju glede utvrđivanja jeli nešto spada ili ne u pravilnik, a da ne govorimo o situaciji na terenu gdje će uredovati oni (komunalni redari/policija?) koji će implementirati pravilnik u praksi i primjenjivati sankcije.

Uglavnom u tim formula razmatraju 2 situacije, a to je horizontalni let i slobodni pad.
Kako je utvrđeno da upravo 79J je ona granica koja ne može nanijeti štetu ili ozlijede drugima ne znam.
Sve letjelice koje spadaju pod pravilnik su dužne imati policu osiguranja baš za moguće takve situacije jer i kada sve radi besprijekorno otkaz letačkog hardvera je neminovan kad-tad i ne možemo predvidjeti što se može dogoditi sa takvom letjelicom koja ostane bez kontrole.
Polica nije nešto strašna stvar, a može poslužiti i za druge vrste šteta nanesenih nekome od vlasnika police.
Cijene su ~250-350kn/god ovisno o osiguranom slučaju.

U svakom slučaju tema dronovi i zakonska regulativa se globalno drastično zakuhava u zadnju godinu-dvije jer bezbrojni neodgovorni vlasnici rade masu incidenata i to nemali broj puta dokumentiraju videjićima na YTubeu i društvenim mrežama općenito. :roll:
defcon1

PostPostao/la dakok » Sri tra 27, 2016 9:58 am

YT filmići su upravo idealan izvor inspiracije za mali inspekcijski poduzetnički poduhvat. :mrgreen:
dakok
Site Admin

PostPostao/la mrcina » Čet tra 28, 2016 10:56 pm

Na koji drone od 50€ možeš zakačiti kamericu?

Ja imam JJRC H20 hexacopter od $15. Zabavno je. Imam 3 baterije jer traju po 5 minuta i izgorio mi je motor jedan, čekam rezervni.
Za slikanje/snimanje mislim da ti ipak treba veći ulog, jer samo stabilizator košta 50€
mrcina

PostPostao/la stormchaser » Pet tra 29, 2016 3:57 pm

Na bilo koji dron od 50€ može da se zakači kamerica, ali nije fazon u tome nego je fazon da kamera i (po)leti zajedno sa dronom bar 10 min. Potrebno je gledati kolika je baterija, koliko je najveće opterećenje koje može podnijeti i kolika je dužina leta. Stavljanje veće baterije = duži let ali istovremeno i = manja nosivost za kameru, pa treba naći zlatnu sredinu
stormchaser

PostPostao/la defcon1 » Pet tra 29, 2016 4:20 pm

mrcina napisao:Za slikanje/snimanje mislim da ti ipak treba veći ulog, jer samo stabilizator košta 50€

Istina jer najjeftiniji gimbal tipa ovoga i adekvatna kamerica tipa GoPro ili XiaomiYi (ili nešto treće sličnih gabarita) sve skupa teži barem 450-500gr što bitno povećava zahtjeve sa dron koji će to nositi.
Mada može kamerica bez gimbala, ali onda te snimke izgledaju dosta loše jer slika prenosi apsolutno sve pokrete drona i u manjoj ili većoj količini vibracije cijele letjelice.
defcon1

PostPostao/la SuhiJr » Pet tra 29, 2016 8:21 pm

malo za isprobat mi je to za pocetak da vidm malo kak to sljaka sve. pa lako kasnije nekaj malo bolje uzmem

Sent from my SM-A300FU using Tapatalk
SuhiJr

PostPostao/la tomislavk » Sri kol 31, 2016 12:51 pm

pozdrav,
ja imam syma x5c-1. zapravo dva hh. To mi je prvi dron i za sad sam zadovoljan. Otporan je na padove, stabilan, dosta brz i domet mu je sasvim ok- piše u specifikacijam 50m ali čini mi se da ide puno dalje :) čisto dovoljan za neki entry level.

p.s. ako nekoga zanima prodajem trenutno jednog
tomislavk

PostPostao/la mario » Sri kol 31, 2016 2:44 pm

Koliko ti jeftiniji dronovi mogu ici visoko?

Poslano sa ITT SINCGARS koristeci ACP125F Tapatalk
mario

PostPostao/la tomislavk » Sri kol 31, 2016 11:48 pm

A po mojoj slobodnoj procjeni ide sigurno 60metara.. probat ću jedan dan malo točnije izmjerit pa javim
tomislavk

PostPostao/la tomislavk » Sub ruj 03, 2016 8:36 pm

ide komotno između 90-100m
tomislavk

Vrati se na: Kineski Gadgeti